فیلتر توسط
فیلتر توسط
برند
بازه اندازه گیری
قطر صفحه نمایش
نوع گیج فشار
سایز اتصال (اینچ)

گیج فشار

فیلتر توسط
نمایش 1 تا 11 از 11 مورد

بررسی انواع گیج فشار

گیج فشار یا مانومتر ابزاری جهت نمایش میزان فشار در یک سیستم بوده که میتواند برای سیالات مختقل از جمله مایعات و گازها کاربرد داشته باشد. دامنه نمایش میزان فشار در مانومتر ها از فاکتورهای اساسی انتخاب مدل بوده که بسته به کاربری با واحد های سنجش مختلف از جمله بار، میلی‌بار، اتمسفر و Psi نمایش داده می‌شوند.

گیج فشار عقربه ای

این نوع گیج فشار از یک صفحه نمایشگر بهمراه یک عقربه تشکیل شده است که بر روی یک صفحه مندج با مقیاس Bar یا Psi قرار دارد و فشار نقطه ای را نمایش می‌دهد. فشارسنج های عقربه ای به دو دسته کلی خشک و روغنی تقسیم بندی می‌شوند. مانومتر خشک برای نصب در صنایع با لرزش کم مناسب است.

قطعات گیج فشار خشک و روغنی

گیج عقربه ای روغنی

یکی دیگر از انواع گیج فشار عقربه ای، مانومتر روغنی است. بسیاری از سیستم ها و فرآیندها لرزش و پالس بالایی دارند. در این شرایط برای افزایش دقت اندازه گیری و همچنین جلوگیری از آسیب به گیج فشار، بهتر است از مانومتر روغنی استفاده شود. معمولا با روغن گلیسیرین و یا سیلیکون پر می‌کنند.

مانومتر دیجیتال

این گیج‌ها از صفحه نمایش دیجیتال برای نشان دادن مقدار فشار استفاده می‌کنند. آنها معمولاً از سنسورهای الکترونیکی برای اندازه‌گیری فشار استفاده می‌کنند و دقت بالاتری نسبت به گیج‌های عقربه‌ای دارند.

گیج فشار دیافراگمی

در این گیج‌ها، فشار بر روی یک دیافراگم تأثیر می‌گذارد و تغییر فشار باعث انتقال حرکت دیافراگم به یک سیستم مکانیکی می‌شود که توسط یک عقربه یا نمایشگر نشان داده می‌شود.

گیج اختلاف فشار

این گیج‌ها برای اندازه‌گیری اختلاف فشار بین دو نقطه در یک سیستم استفاده می‌شوند. مانومتر اختلاف فشار آنها دارای دو ورودی بوده که به دو نقطه مورد نظر متصل شده و اختلاف فشار را نشان می‌دهد. این نوع گیج که به گیج فشار تفاضلی هم معروف هستند در اندازه گیری سطح مایعات در مخازن یا اندازه گیری دبی استفاده می‌شود.

از سایر انواع فشارسنج ها میتوان به گیج فشار خلا برای اندازه گیری فشارهای بسیار پایین، تست گیج جهت کالیبراسیون و مانومتر های جیوه ای اشاره نمود.

انواع فشارسنج از نظر نوع سنسور

  • سنسور بوردن تیوب (Bourdon Tube)
  • سنسور دیافراگمی
  • سنسور کپسولی

نوع فشار اندازه‌گیری در گیج های فشار نیز میتواند متفاوت باشد که مواردی نظیر فشار مطلق (فشار یک نقطه نسب به خلا) فشار گیج (فشار یک نقطه نسبت به فشار اتمسفر یک نقطه دیگر) را شامل می‌شود. سایر انواع سنسور از نظر فشار اندازه گیری شامل فشار خلا، فشار تفاضلی در مانومتر های اختلاف فشار و فشار مهر شده می‌شود.

کاربرد های مانومتر

مانومتر ها یا فشارسنج ها میتوانند در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار گیرند که به برخی از آنها اشاره میکنیم:

اندازه گیری فشار

یکی از اصلی ترین کاربرد مانومترها اندازه گیری فشار سیالات گازی و مایع در سیستم ها و فرایند ها میباد و پر کاربردترین نوع مانومتر در این کاربری گیج های فشار خشک و روغنی می‌باشد.

اندازه گیری نشتی

با استفاده از مانومتر ها میتوان نشتی و تغییرات فشار در طول مسیر عبور سیالات را اندازه گیری نمود.

اندازه گیری جریان (Flow)

مانومتر ها میتوانند میزان جریان مایعات، گازها و خلا را اندازه گیری نمایند. این کاربری در صنایعی مانند آب و فاضلاب، نفت و گاز و تهویه مطبوع با استفاده از مشاهده اختلاف فشار در جریان انجام می‌پذیرد.

اندازه گیری ارتفاع از سطح دریا

این کاربری در صنایع هوانوردی، هواشناسی و ... کاربرد دارد.

اندازه گیری عمق

این کاربری برای اندازه گیری عمق در مایعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیردریایی ها، غواصی، استخر ها، ماهیگیری و مواردی از این دست از جمله مثال های این کاربری هستند.

فاکتورهای تأثیرگذار بر انتخاب و قیمت گیج فشار:

مواردی چون برند تولیدکننده، دامنه فشار قابل نمایش، واحد نمایش فشار، سایز صفحه نمایشگر، نوع سنسور سنجش فشار، نوع مانومتر و سایز اتصال فشارسنج آن می‌توانند روی انتخاب مدل مانومتر و قیمت نهایی آن تأثیر داشته باشند.

دامنه فشار قابل نمایش

مانومتر ها جهت نمایش فشار در یک سیستم استفاده میشوند. یکی از مهمترین پارامترها در انتخاب یک مانومتر، اطلاع از دامنه نمایش فشار یا همان بیشینه و کمینه فشار قابل نمایش در آن است. به‌طور مثال یک مانومتر میتواند از 1 الی 10 بار فشار را نمایش دهد.

واحد نمایش فشار

برخی از مانومتر ها فشار را بر اساس بار نمایش داده و برخی بر اساس Psi نمایش می‌دهند. همچنین یک مانومتر میتواند بر اساس چند واحد مندرج شده باشد.

سایز صفحه نمایشگر

سایز صفحه یک مانومتر میتواند از 3 سانتی‌متر تا سایز های بزرگتر مانند 20 و 25 سانتی‌متر متغیر باشد

همانطور که قبلا توضیح داده شد مانومتر ها برای سنجش و نمایش فشار از مکانیزم های مختلف سنسور استفاده میکنند که هر کدام برای نمایش بازه های مختلف و کارایی های متفاوت کاربرد دارند و میتوانند عامل مهمی در انتخاب و قیمت یک مانومتر باشند. فشارسنج های دیجتال یا آنالوگ، صفحه خشک یا روغنی و انواع دیگر قیمت و کارایی متفاوتی دارند. مانومتر تفاضلی یا مانومتر خلا و از این دست نیز تفاوت های چشمگیری در انخاب و قیمت تمام شده این محصول دارند. سایز و جایگاه اتصال مانومتر ها می‌توانند اتصال از پشت یا اتصال از زیر باشند، همچنین سایز اتصال یک مانومتر میتواند متغیر باشد.(در گیج فشار خشک و روغنی)

مواد و تکنولوژی به‌کار رفته استفاده از فناوری‌های مدرن همچون کنترل‌های دیجیتالی و مواد با دوام مانند استنلس استیل می‌تواند بر قیمت تأثیرگذار باشد.

فروش انواع مانومتر عقربه ای و دیجیتال

نکات مهم پیش از خرید پیش از خرید گیج فشار

آگاهی از جنبه‌های مختلف محصول می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های شما تأثیر داشته باشد:

  • دامنه فشاری که باید اندازه گیری شود
  • اندازه صفحه نمایشگر مانومتر
  • واحد اندازه گیری فشار در مانومتر
  • نحوه اتصال مانومتر
  • محیطی که مانومتر در آن استفاده میشود
  • سیالی که میزان فشار در آن باید اندازه گیری شود

ارزیابی فروشگاه های معتبر:

اطمینان از اینکه خرید شما از یک فروشگاه یا نمایندگی مجاز و معتبر انجام می‌شود، اهمیت زیادی دارد. این مورد به ویژه در خدمات پس از فروش و اعتبار گارانتی محصول مهم می‌باشد. فروشگاه اچ وک علاوه بر تضمین اصالت و سلامت فیزیکی کالا، 7 روز ضمانت بازگشت کالا برای همه محصولات در برخی از برند های هیتر سونا خشک گارانتی شرکتی را هم ارائه می دهد.

ادامه مطلبنمایش کمتر

تماس با ما در واتساپ

تماس با ما در تلگرام

ارسال پیام کوتاه به ما

تماس با ما

پیشخوان هدر چپ موبایل

منو