گاز مبرد

فیلتر توسط
نمایش 1 تا 12 از 12 مورد

بررسی و خرید انواع گاز مبرد

گاز مبرد یکی از اصلی ترین اجزای تجهیزات تبرید و سیستم های تهویه مطوبع می باشد. این ماده با تبدیل وضعیت از گاز به مایع و بالعکس میتواند برودت و حرارت را ایجاد نماید. گاز مبرد (Refrigerant) در انواع کولرگازی و اسپلیت ها، داکت اسپلیت ها، مینی چیلر و چیلر های تراکمی، سیستم های تهویه مطوبع خودروهای سبک و سنگین، یخچال ها و ... کاربرد دارند.

گاز های مبرد بر اساس ترکیب شیمیایی به چهار دسته کلروفلوئوروکربن ها (CFC)، هیدروکلروفلوئوروکربن ها (HCFC) مانند R22، هیدروفلئوروکربن ها (HFC) مانند R410A و R134A و گاز های مبرد طبیعی مانند پروپان و کربن دی اکسید تقسیم بندی می‌شوند. 

قیمت انواع گاز مبرد

گاز های مبرد یا گارهای فریونی بر اساس برند و وزن کپسول قیمت های متفاوتی دارند. معمولا گازهای هندی قیمت بالاتری از گازهای چینی دارند و کمیاب‌تر هستند. یکی از کمیابترین و گرانقیمت ترین گاز ها، برند معروف هانیول می باشد. از برند های معروف چینی میتوان به ایسکون Isceon و سیف ایسکون IsceonSAF اشاره نمود. همچنین کپسولهای با وزن بیشتر قیمت بالاتری نسبت به کپسول های کوچکتر دارند. وزن استاندارد در اکثر گازهای مبرد 13.6 کیلوگرم هستند.

رنگ بندی کپسول گاز های مبرد

بر طبق استاندارد جهانی ASHRI کپسولهای گازهای مبرد رنگهای مخصوص خود را دارند که هنگام خرید باید به این مورد دقت نمایید. تصویر رنگ بندی کپسول گاز های مبرد را میتوانید در این قسمت مشاهده نمایید.

رنگ بندی کپسول گاز های مبرد

گاز مبرد R22

گاز مبرد R22 یکی از پر مصرف ترین گازهای تبریدی در تمامی صنایع تا دهه 90 میلادی بوده و پس از مشخص شدن ضرر فراوان آن برای لایه ازون، بتدریج گاز R410a جایگزین آن شد. R22 در دسته HCFC قرار داشته و دارای کلر می باشد از این رو برای محیط زیست مضر می باشد. پیش بینی میشود در آینده گاز R32 جایگزین گازهای R4190a و R22 خواهد شد.

گاز مبرد R410a

گاز R410a از ترکیب چند هیدروفلئوروکربن تشکیل شده و آسیبی برای لایه ازون ندارد. همچنین بدلیل فشار بالاتر و ظرفیت تبرید بیشتر دارای بازدهی بهتری نسبت به گازهای R407C و R22 بوده و از این رو بعنوان جایگزین گازهای قدیمی تر مورد استفاده گسترده قرار میگیرد. به‌طور کلی دستگاه های برودتی دارای گاز R410-a کم مصرف تر از نمونه های R22 هستند و در تمامی دستگاه های جدید دارای کمپرسور های دور متغیر مورد استفاده قرار میگیرند. نکته مهم در مورد این گاز اینست که بدلیل ترکیبی بودن، در صورت بروز نشتی در سیستم، باید کل گاز موجود تخلیه شده و شارژ مجدد با درصد مشخص انجام شود.

گاز مبرد R134a

این گاز با فرومول شیمیایی CF3CH2F در دسته HFC ها قرار داشته و به دلیل دارا بودن ویژگی هایی نظیر غیرقابل اشتعال و انفجار بودن، میزان سمی بودن در حد استاندارد، بی تاثیر بودن بر روی لایه ازون و خواص ترمودینامیکی مشابه گاز R12، بعنوان جایگزین مناسبی برای آن مورد استفاده قرار میگیرد. گاز R134a معمولا در سیتم های تهویه مطبوع خودروهای سبک و سنگین استفاده می‌شود.

گاز مبرد R407c

گاز R407c از ترکیب چند هیدروفلوئوروکربن تشکیل شده است و بعنوان جایگزینی برای گاز R22 مورد استفاده قرار میگیرد.استفاده از این گاز معمولا در مینی چیلر ها و دستگاه های برودتی بزرگ صورت می‌گیرد.

جهت انتخاب گاز مبرد (گاز فریونی) مناسب برای دستگاه برودتی خود با مشاوران ما در فروشگاه آنلاین اِچ وَک تماس بگیرید.

ادامه مطلبنمایش کمتر

تماس با ما در واتساپ

تماس با ما در تلگرام

ارسال پیام کوتاه به ما

تماس با ما

پیشخوان هدر چپ موبایل

منو